Nominees for the 10th Asia Pacific Screen Awards Announced

Nominees have been announced for the 10th Asian Pacific Screen Awards to be held in Brisbane in November.

This year, 39 films from 19 Asia Pacific countries and areas were nominated for awards across nine categories. The 2016 Asia Pacific Screen awards, which aims to showcase filmmaking in the Asia Pacific region that best reflects its culture, origin and cinematic excellence, saw a record number of 303 films from 43 countries in competition.

The winners of the 10th-anniversary edition will be announced on Thursday 24 November in Brisbane, where the awards will be streamed live via webcast across the globe.

Find out more HERE.

Check out the full list of nominees below:

Best Performance by an actor

  • Farhad Aslani (Daughter)
  • Dev Patel (Lion)
  • Manoj Bajpayee (Aligarh)
  • Song Kang-Ho (The Throne)
  • Nawazuddin Siddiqui (Psycho Raman)

Achievement in cinematography

  • Jay Oza (Raman Raghav 2.0)
  • Wang Tianxing (Kaili Blues)
  • Cevahir Şahin , KÜRŞAT ÜRESIN (Cold of Kalandar)
  • GORKA GÓMEZ ANDREU (House of Others)
  • Vittorio Storaro (Muhammad: The Messenger of God)

Achievement in directing

  • Anurag Kashyap (Psycho Raman)
  • Bi Gan (Kaili Blues)
  • Feng Xiaogang (I am not Madame Bovary)
  • Lee Joon-Ik (The Throne)
  • Zeki Demirkubuz (Ember)

 Best performance by an actress

  • Hasmine Killip (Ordinary People)
  • Youn Yuh-Jung (The Bacchus Lady)
  • Agrippina Steklova (Insight)
  • Natalia Pavlenkova (Zoology)
  • Aslihan GÜRBÜZ (Ember)

 Best Screenplay

  • Leena Yadav, Supratik Sen (Parched)
  • Yang Chao (Crosscurrent)
  • Mehran Kashani (Daughter)
  • Ryusuke Hamagushi, Tadashi Nohara, Tomoyuki Takahashi (Happy Hour)
  • Gurvinder Singh, Waryam Singh Sandhu (The Fourth Direction)

Best feature film

  • The Student
  • Daughter
  • Muhammad: The Messenger of God
  • Cold of Kalandar
  • Ember

Best animated feature film

  • Bilal
  • Manang Biring
  • Savva
  • Seoul-Yeok
  • Volki I Ovtsy

Best youth feature film

  • Woorideul
  • Nafas
  • Ringan
  • Wolf and Sheep
  • Ottaal

Best documentary feature film

  • Fei Cui Zhi Cheng
  • Exil
  • Snow Monkey
  • Royahaye Dame Sobh
  • V Luchakh Solnca