Nominees for the 41st Annual Saturn Awards announced, with Captain America: The Winter Soldier and Birdman in the lead

captain american the winter

Oh you thought award season was over? Not at all. The Academy of Science Fiction, Fantasy & Horror Films are gearing up the 41st Annual Saturn Awards to celebrate achievements in both film and TV. While they haven’t been big winners in other awards shows, it’s looking like Anthony and Joe Russo’s Captain America: The Winter Soldier (11 nods) and Christopher Nolan’s divisive Interstellar (10 nods) are both standing in the lead of the huge pack of nominees in film.

Not far behind is, unsurprisingly, the colourful and hilarious Guardians of the Galaxy (9 nods), Dawn of the Planet of the Apes (8 nods), Edge of Tomorrow (7 nods), and The Hobbit: The Battle of the Five Armies (7 nods).

On the TV side of things AMC’s The Walking Dead (7 nods) – which is reviewed weekly on this website – walks in front of the pack, following closely by the disturbing (and awesome) Hannibal (6 nods).

From film scores to superhero adaptation TV series (a new category this year), Saturn Awards will award a very wide array of achievements and hopefully make up for many Oscar snubs.

The ceremony will take place on June 25th

The complete list of nominees is as follows:

FILM NOMINATIONS

Best Comic Book-to-Film Release:
“The Amazing Spider-Man 2”
“Captain America: The Winter Soldier “
“Guardians of the Galaxy”
“X-Men: Days of Future Past”

Best Science Fiction Film Release:
“Dawn of the Planet of the Apes”
“Edge of Tomorrow”
“Godzilla”
“The Hunger Games: Mockingjay – Part 1″
“Interstellar”
“The Zero Theorem”

Best Fantasy Film Release:
“Birdman”
“The Grand Budapest Hotel”
“The Hobbit: The Battle of the Five Armies”
“Into the Woods”
“Maleficent”
“Paddington”

Best Horror Film Release:
“Annabelle”
“The Babadook”
“Dracula Untold”
“Horns”
“Only Lovers Left Alive”
“The Purge: Anarchy”

Best Thriller Film Release:
“American Sniper”
“The Equalizer”
“Gone Girl”
“The Guest”
“The Imitation Game”
“Nightcrawler”

Best Action/Adventure Film Release:
“Exodus: Gods and Kings”
“Inherent Vice”
“Lucy”
“Noah”
“Snowpiercer”
“Unbroken”

Best Actor In a Film:
Tom Cruise — “Edge of Tomorrow”
Chris Evans — “Captain America: The Winter Soldier”
Jake Gyllenhaal — “Nightcrawler”
Michael Keaton — “Birdman”
Matthew McConaughey — “Interstellar”
Chris Pratt — “Guardians of the Galaxy”
Dan Stevens — “The Guest”

Best Actress In a Film:
Emily Blunt — “Edge of Tomorrow”
Essie Davis — “The Babadook”
Anne Hathaway — “Interstellar”
Angelina Jolie — “Maleficent”
Jennifer Lawrence — “The Hunger Games: Mockingjay, Part 1″
Rosamund Pike — “Gone Girl”

Best Supporting Actor In a Film:
Richard Armitage — “The Hobbit: The Battle of the Five Armies
Josh Brolin — Inherent Vice
Samuel L. Jackson — Captain America: The Winter Soldier
Anthony Mackie — Captain America: The Winter Soldier
Andy Serkis — Dawn of the Planet of the Apes
J.K. Simmons — Whiplash

Best Supporting Actress In a Film:
Jessica Chastain — “Interstellar”
Scarlett Johansson — “Captain America: The Winter Soldier”
Evangeline Lily — “The Hobbit: The Battle of the Five Armies”
Rene Russo — “Nightcrawler”
Emma Stone — “Birdman”
Meryl Streep — “Into the Woods”

Best Performance By A Younger Actor In a Film:
Elle Fanning — Maleficent
MacKenzie Foy — Interstellar
Chloe Grace Moretz — The Equalizer
Tony Revolori — The Grand Budapest Hotel
Kodi Smit-McPhee — Dawn of the Planet of the Apes
Noah Wiseman — The Babadook

Best Film Director:
Alejandro G. Innarritu — “Birdman”
James Gunn — “Guardians of the Galaxy”
Doug Liman — “Edge of Tomorrow”
Christopher Nolan — “Interstellar”
Matt Reeves — “Dawn of the Planet of the Apes”
Joe Russo, Anthony Russo — “Captain America: The Winter Soldier”
Bryan Singer — “X-Men: Days of Future Past”

Best Film Writing:
Wes Anderson — “The Grand Budapest Hotel”
Damien Chazelle — “Whiplash”
James Gunn, Nicole Perlman — “Guardians of the Galaxy”
Stephen McFeely, Christopher Markus — “Captain America: The Winter Soldier”
Christopher McQuarrie, Jez Butterworth, John-Henry Butterworth — “Edge of Tomorrow”
Fran Walsh, Philippa Boyens, Peter Jackson, Guillermo del Toro — “The Hobbit: The Battle of the Five Armies”

Best Film Editing:
Jeffrey Ford, Matthew Schmidt — “Captain America: The Winter Soldier”
William Goldenberg, Tim Squyres — “Unbroken”
James Herbert, Laura Jennings — “Edge of Tomorrow”
John Ottman — “X-Men: Days of Future Past”
Fred Raskin, Hughes Winborne, Craig Wood — “Guardians of the Galaxy”
Lee Smith — “Interstellar”

Best Film Production Design:
James Chinlund — “Dawn of the Planet of the Apes”
Nathan Crowley — “Interstellar”
Dennis Gassner — “Into the Woods”
Adam Stockhausen — “The Grand Budapest Hotel”
Peter Wenham — “Captain America: The Winter Soldier”
Charles Wood — “Guardians of the Galaxy”

Best Film Music:
Alexandre Desplat — “Godzilla”
Michael Giacchino — “Dawn of the Planet of the Apes”
Henry Jackman — “Captain America: The Winter Soldier”
John Powell — “How to Train Your Dragon 2″
Howard Shore — “The Hobbit: The Battle of the Five Armies”
Hans Zimmer — “Interstellar”

Best Film Costume:
Colleen Atwood — “Into the Woods”
Alexandra Byrne — “Guardians of the Galaxy”
Ngila Dickson — “Dracula Untold”
Louise Mingenbach — “X-Men: Days of Future Past”
Anna B. Sheppard — “Maleficent”
Janty Yates — “Exodus: Gods and Kings”

Best Film Make-Up:
Mark Coulier, Daniel Phillips — “Dracula Untold”
Peter King, Matthew Smith — “Into the Woods”
Peter King, Rick Findlater, Gino Acevedo — “The Hobbit: The Battle of the Five Armies”
Adrien Morot, Norma Hill-Patton — “X-Men: Days of Future Past”
Bill Terezakis, Lisa Love — “Dawn of the Planet of the Apes”
David White, Elizabeth Yianni-Georgiou — “Guardians of the Galaxy”

Best Film Special/Visual Effects:
Gary Brozenich, Nick Davis, Jonathan Fawkner, Matthew Rouleau — “Edge of Tomorrow”
Stephane Ceretti, Nicholas Aithadi, Jonathan Fawkner, Paul Corbould — “Guardians of the Galaxy”
Dan Deleeuw, Russell Earl, Bryan Grill, Dan Sudick — “Captain America: The Winter Soldier”
Paul Franklin, Andrew Lockley, Ian Hunter, Scott Fisher — “Interstellar”
Joe Letteri, Dan Lemmon, Daniel Barrett, Erik Winquist — “Dawn of the Planet of the Apes”
Joe Letteri, Eric Saindon, David Clayton, R. Christopher White — “The Hobbit: The Battle of the Five Armies”

Best Independent Film Release:
“Grand Piano”
“I, Origins”
“A Most Violent Year”
“The One I Love”
“The Two Faces of January”
“Whiplash”

Best International Film Release:
“Bird People”
“Calvary”
“Force Majeur”
“Mood Indigo”
“The Railway Man”
“The Theory of Everything”

Best Animated Film Release:
“Big Hero Six”
“The Boxtrolls”
“How to Train Your Dragon 2″
“The Lego Movie”
“The Wind Rises”

TELEVISION NOMINATIONS:

Best Network Television Series:
“The Blacklist”
“The Following”
“Grimm”
“Hannibal”
“Person of Interest”
“Sleepy Hollow”

Best Syndicated/Cable Television Series:
“12 Monkeys”
“American Horror Story: Freak Show”
“Continuum”
“Falling Skies”
“Salem”
“The Strain”
“The Walking Dead”

Best Limited Run Television Series:
“Bates Motel”
“From Dusk Till Dawn”
“Game of Thrones”
“The Last Ship”
“The Librarians”
“Outlander”

Best Superhero Adaptation Television Series:
“Agent Carter”
“Agents of S.H.I.E.L.D.”
“Arrow”
“Constantine”
“The Flash”
“Gotham”

Best Youth Oriented Television Series:
“The 100”
“Doctor Who”
“Pretty Little Liars”
“Supernatural”
“Teen Wolf”
“The Vampire Diaries”

Best Actor in a Television Series:
Hugh Dancy — “Hannibal”
Grant Gustin — “The Flash”
Andrew Lincoln — “The Walking Dead”
Tobias Menzies — “Outlander”
Mads Mikkelsen — “Hannibal”
Noah Wyle — “Falling Skies”

Best Actress in a Television Series:
Haley Atwell — “Agent Carter”
Caitrionia Balfe — “Outlander”
Vera Farmiga — “Bates Motel”
Jessica Lange — “American Horror Story: Freak Show”
Rachel Nichols — “Continuum”
Rebecca Romijn — “The Librarians”

Best Supporting Actor in a Television Series:
David Bradley — “The Strain”
Laurence Fishburne — “Hannibal”
Sam Heughan — “Outlander”
Erik Knudsen — “Continuum”
Norman Reedus — “The Walking Dead”
Richard Sammel — “The Strain”

Best Supporting Actress in a Television Series:
Emilia Clarke — “Game of Thrones”
Jenna Coleman — “Doctor Who”
Caroline Dhavernas — “Hannibal”
Lexa Doig — “Continuum”
Emily Kinney — “The Walking Dead”
Melissa McBride — “The Walking Dead”

Best Performance by a Younger Actor in a Television Series:
Camren Bicondova — “Gotham”
Maxim Knight — “Falling Skies”
Tyler Posey — “Teen Wolf”
Chandler Riggs — “The Walking Dead”
Holly Taylor — “The Americans”
Maisie Williams — “Game of Thrones”

Best Guest Performance in a Television Series:
Dominic Cooper — “Agent Carter”
Neil Patrick Harris — “American Horror Story: Freak Show”
John Larroquette — “The Librarians”
Wentworth Miller — “The Flash”
Michael Pitt — “Hannibal”
Andrew J. West — “The Walking Dead”

HOME ENTERTAINMENT NOMINATIONS:

Best DVD/BD Release:
“Beneath”
“Blue Ruin”
“Odd Thomas”
“Ragnarok”
“White Bird in a Blizzard”
“Wolf Creek 2”

Best DVD/BD Special Edition Release:
“Alexander: The Ultimate Cut”
“The Hobbit: The Desolation of Smaug Extended Edition”
“Nightbreed: The Director’s Cut”
“Once Upon a Time in America: Extended Director’s Cut”
“Sorcerer”
“The Texas Chainsaw Massacre: 40th Anniversary Collector’s Edition”

Best DVD/BD Classic Film Release:
“Dr. Jekyll and Mr. Hyde”
“The Horror at 37,000 Feet”
“The Ninth Configuration”
“The Picture of Dorian Gray”
“The Quatermass Experiment”
“The Time Machine”

Best DVD/BD Television Release:
“Batman: The Complete Television Series”
“Hannibal, Season 2”
“Merlin: The Complete Series”
“Spartacus: The Complete Series”
“Star Trek: The Next Generation, Season 7”
“Twin Peaks: The Entire Mystery”
“Wizards and Warriors: The Complete Series”

Best DVD/BD Collection Release:
“The Exorcist: The Complete Anthology”
“Halloween: The Complete Collection”
“Stanley Kubrick: The Masterpiece Collection”
“Steven Spielberg Director’s Collection”
“Toho Godzilla Collection”
“Universal Classic Monsters: Complete 30 Film Collection”

LIVE STAGE PRODUCTION NOMINATIONS:

Best Local Live Stage Production:
3-D Theatricals — “Damn Yankees”
Saban Theatre — “Ghost Brothers of Darkland County”
Ahmanson Theatre — “The Last Confession”
Segerstrom Center for the Arts — “Pippin”
3-D Theatricals — “Ragtime”
Pasadena Playhouse — “Stoneface: The Rise and Fall and Rise of Buster Keaton”
Segerstrom Center for the Arts — “The Wizard of Oz”